Meta_query vs. tax_query w WordPressie

Pomysł na ten wpis powstał podczas mojej prelekcji na WordUp Trójmiasto na temat custom fieldów. Powiedziałam w niej, że lepiej jest nie filtrować wpisów po metadanych, ponieważ do kategoryzowania/ filtrowania służą w WordPressie taksonomie, oraz że wyszukiwanie po taksonomiach jest po prostu szybsze niż po metadanych. Ale czy tak faktycznie jest? Postanowiłam to dokładnie przetestować, a wnioski z tych eksperymentów znajdziesz w filmie.

W screencaście będzie o tym:

 • Jakie zalecenia ma WordPress VIP dla swoich developerów odnośnie korzystania z custom fieldów
 • Na jakich przykładach będę testować prędkość wyszukiwania wpisów po meta vs. po taksonomiach
 • Co to jest WP Query
 • Jak działa WP Query jeśli chcemy filtrować wpisy po metadanych
 • Jak działa WP Query jeśli chcemy filtrować wpisy po taksonomiach
 • Jaka jest różnica między meta_query a tax_query
 • Czym są indeksy w bazie danych
 • Jakich zapytań nie jesteśmy w stanie wykonywać po taksonomiach

Zapraszam do oglądania i komentowania, jest kilka ciekawych wniosków, które mogą się przydać w pracy WordPress developera.

 • Szkoda, że brak jakiegoś podsumowania tekstowego… Trochę nie chce mi się oglądać godzinnego filmiku, żeby się dowiedzieć… No właśnie, nawet nie wiem, czego 😉

  Pytania:
  1. Robiłaś testy?
  2. Na jakim rozmiarze baz?
  3. Jak zmieniłaś strukturę bazy WP (WP sam z siebie indeksów nie zakłada zazwyczaj, a jeśli tak, to zlozoność tax-query jest większa, bo masz o 1-2 joiny więcej… choć tu bardzo wiele zależy od konkretnego zapytania)
  4. Nie każde meta_query da się zamienić na tax_query (w tax _query masz tylko porównania =, != i in), ale też grubo nie każde chcesz, bo zapchasz sobie tabelę termów i spowolnisz zapytania po kategorii np.
  5. Pamiętaj też o innych skutkach (urle, publikacja w API, itp.)

  Podsumowując… Własne pola i taksonomie to dwa różne sposoby przechowywania metadanych o obiektach. Przygotowane są do innych zastosowań, więc i skutki ich używania są różne. Nie można powiedzieć, że któreś jest lepsze, a któreś gorsze. Tak, jak nikt rozsądny nie kłóci się o to, czy lepiej jest używać młotka, czy śrubokrętu 😉

  • Krzysiek, odpowiedź na wszystkie Twoje pytania znajdziesz w filmie. Jakbyś go obejrzał to wiedziałbyś, że wcale nie twierdzę, że pól i taksonomii można używać zamiennie, ani tym bardziej, że któreś jest lepsze czy gorsze.

   • Magda, właśnie dlatego mój komentarz zaczyna się od pewnego zdania 😉

    Po przeczytaniu tekstu (podkreślam, samego tekstu) nasunęły mi się takie pytania i uwagi… Pozwoliłem sobie umieścić je w komentarzu, zanim zacznie krążyć mit, że Tax_Query jest lepsze, bo nie tylko ja nie obejrzę całego filmu uważnie…

    • Bazy korzystają z InnoDB.

     Czy mógłbyś napisać coś więcej na temat klucza obcego i jego wpływu na wyszukiwanie w bazie (bo rozumiem, że ma on znaczenie w zapytaniach z JOIN, czy nie tylko?) oraz jakie rodzaje cache’ów masz na myśli? Zainteresowały mnie ostatnio bazy danych i chętnie się w tym temacie bardziej wyedukuję 🙂

     • No to już na dzień dobry jest ciekawie i niezbyt miarodajnie, bo WP domyślnie używa MyISAM i na tym silniku pracuje znakomita większość stron użytkowników WP (siła domyślnych ustawień).

      Tak, indeksy to jedno (one tylko przyśpieszają wyszukiwanie), a klucze obce to drugie (wymuszają powiązanie tabel). Bezpośredniego wpływu na wydajność nie mają, ale są wskazówką dla MySQL, co i jak ma robić z danym indeksem.

      Cache… To, co się opowiada o złożoności zapytań i indeksach to jedno, a to, jak baza naprawdę działa pod maską, to drugie. Oprócz podstawowych mechanizmów, bazy mają sporo heurystyk optymalizujących ich działanie. Tyle, że przy małych bazach “nie chce” im się tych heurystyk uruchamiać (i tak może się okazać, że zapytanie dla małej tabeli jest wolniejsze niż to samo zapytanie dla większej tabeli, itp.)

     • To co napisałeś o kluczach obcych i cache jest bardzo ogólne, ale dzięki za tip, przyjrzę się tym zagadnieniom.

      Natomiast jeśli chodzi o silnik to nie widzę, żeby WordPress wymuszał użycie jakiegoś konkretnego silnika przy tworzeniu tabel. A zatem musi korzystać z domyślnego silnika bazy danych. Co miałeś na myśli pisząc, że WP domyślnie używa MyISAM?

      Dla MySQL domyślnym silnikiem jest obecnie InnoDB, a właściwie w MySQL od wersji 5.5, która została wypuszczona pod koniec 2010 roku, czyli już ładnych kilka lat temu. Więc o ile hostingodawca lub developer na swoim localu nie zmienili ustawień domyślnych silnika MySQLa to WordPress zainstaluje się na bazie z silnikiem InnoDB.

      Na podstawie jakich źródeł twierdzisz, że większość stron użytkowników WP pracuje na MyISAM? Masz dostęp do jakichś raportów czy to na podstawie własnych doświadczeń?

     • Jasne, że ogólne. Tak to już jest z heurystykami… Trochę, jak z Google – nikt Ci nie poda konkretów na temat tego, jak SSL wpływa na ranking strony…

      Przyznam, że w okolice instalatora dawno nie zaglądałem. Jakiś czas temu na pewno WP preferował MyISAM i team WP bardzo mocno za tym argumentował właśnie ze względów wydajnościowych (wielu devów PHP często za to WP atakowało zresztą).

      Twierdzę na podstawie tego, co widzę u klientów, na ich hostingach (przegląd rynku mam dość spory) i tego, co widzę na StackExchange np.

     • Czytam akurat książkę “High performance MySQL” (http://shop.oreilly.com/product/0636920022343.do) i jest tam sporo ciekawostek na temat InnoDB vs MyISAM m.in. o tym jak Oralce przejęło MySQL i zmieniło domyślny silnik z MyISAM na InnoDB, po czym rozwój InnoDB jeszcze bardziej przyspieszył. Może to był powód dla którego zdecydowano o zrezygnowaniu z wymuszania silnika przy tworzeniu tabel w WordPressie.

      Poniżej fragment pochodzący z ww. książki:

      “InnoDB is such an important engine that many people and companies have invested
      in developing it, not just Oracle’s team. Notable contributions have come from Google, Yasufumi Kinoshita, Percona, and Facebook, among others. (…)

      In general, InnoDB’s development has accelerated greatly in the last few years, with major improvements to instrumentation, scalability, configurability, performance, features, and support for Windows, among other notable items. (…)

      InnoDB is the default transactional storage engine for MySQL and the most important
      and broadly useful engine overall. It was designed for processing many short-lived
      transactions that usually complete rather than being rolled back. Its performance and
      automatic crash recovery make it popular for nontransactional storage needs, too. You should use InnoDB for your tables unless you have a compelling need to use a different engine.”

      Z tego też powodu, od jakiegoś czasu, zwracam uwagę aby instalowane przeze mnie WordPressy koszytały z InnoDB.

      A skoro rozmowa zeszła na ten temat, to dla czytelników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat MyISAM vs InnoDB, warto w tym miejscu zostawić link do ciekawego artykułu, który jakiś czas temu napisał Kamil Porembiński – https://thecamels.org/czym-sie-rozni-innodb-od-myisam